Less Waste

Nie będę tracił czasu na jakieś naprawianie, tylko pójdę do sklepu i kupię sobie nową rzecz!

Szafa się ugina od ubrań, a ciągle ich tylko przybywa? Kolejna para dżinsów, mimo że masz już dziewięć w szafie? Na półkach brakuje miejsca na zabawki, ale i tak wciśnie się najnowszy model lalki Barbie lub puzzli. Przecież była taka duża wyprzedaż… A tak właściwie to przydałoby się wyrzucić to wszystko co mamy w domu, powoła ubrań już nie jest przecież modna w tym sezonie, a zabawki nam się już dawno znudziły. Skąd my to znamy? Większość z nas wpadła kiedyś w wir zakupów i sidła wiecznych promocji. Ale co to wszystko ma wspólnego z ekologią?

CZYM JEST LESS WASTE?

Less waste to styl życia walczący z wszechobecnym konsumpcjonizmem. Less waste polega na znaczącym zmniejszeniu ilości śmieci dzięki przemyślanym zakupom i wykorzystywaniu resztek. Dla wytrwałych istnieje bardziej wymagająca wersja – zero waste, czyli dosłownie: ograniczenie śmieci do niezbędnego minimum!

JAK ŻYĆ ZGODNIE Z ZASADĄ LESS WASTE?

Poznaj złotą zasadę, na której opiera się styl less waste – zasadę 6R!

  • Refuse odmawiaj niepotrzebnych zakupów, do sklepu zawsze zabieraj listę zakupową. Zaplanuj gotowanie na kilka dni!
  • Reduce zmniejsz liczbę zakupów, przemyśl je. Kupuj tylko to, co naprawdę jest ci potrzebne! Unikaj też produktów jednorazowych.. niepotrzebne śmieci.
  • Reuse – zastanów się, jak można użyć daną rzecz ponownie, dać je drugie życie (na przykład stary ręcznik okaże się świetną ścierką). No i pożyczaj, zamiast kupować! 
  • Repair naprawiaj, nie kupuj nowych rzeczy – jest to nie tylko dobre dla planety, ale i dla kształcenia swoich umiejętności (np. szycia czy majsterkowania)
  • Recycle segreguj śmieci!!
  • Rot kompostuj, odpady bio świetnie sprawdzą się jako naturalny nawóz:)

Chciałbyś poznać sposoby na bycie Less Waste?

OBEJRZYJ TEN FILMIK!

CZY WIESZ ŻE…

co roku ⅓ produkowanej żywności trafia na śmietnik? to ponad 1 miliard ton jedzenia!

osobom najbardziej zaangażowanym w styl życia zero waste udaje się w ciągu roku wyprodukować tylko tyle śmieci (które nie nadają się do recyklingu), że mieszczą się one w półlitrowym słoiku?

ZADANIE nr 7 –WÓR PYSZNOŚCI

Wykonaj własnoręcznie woreczek wielorazowy na owoce i warzywa, który zastąpi jednorazowe siatki!

Czas do środy 24 lutego do wieczora 🙂

Jak uszyć taki woreczek? Będzie Ci potrzebna mulina i materiał z paczki!

Zadanie wykonane? Wypełnij >FORMULARZ PODSUMOWYWUJĄCY ZADANIE< dzięki któremu będziemy wiedziały jak Ci poszło

Treść na tej stronie została sprawdzona pod kątem merytorycznym przez koordynatorki programów edukacji klimatycznej i ekologicznej z Centrum Edukacji Obywatelskiej.