Zanieczyszczenie powietrza

Żyjąc w dużych miastach często decydujemy się wyjść na “świeże” powietrze. Czy jednak jego jakość jest zadowalająca, czy przynosi nam więcej szkód niż pożytku? Zanieczyszczenia, które produkujemy w przeróżnych fabrykach i okręgach przemysłowych, a także poprzez jazdę samochodami i ogrzewanie naszych domów wpływają bardzo negatywnie na jakość powietrza, co w niektórych dniach może szkodzić także zdrowiu. Jeżeli już teraz nie podejmiemy odpowiednich działań, by zadbać o jakość powietrza, to maseczki mogą stać się codziennością nie tylko w dobie pandemii.

DLACZEGO ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA JEST POWAŻNIEJSZYM PROBLEMEM, NIŻ NIEKTÓRYM SIĘ WYDAJE?

 • smog jest naszym wrogiem! zanieczyszczone powietrze prowadzi do różnych chorób, dlatego jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia
 • prowadzi do powstawania kwaśnych opadów, przez to niszczy gleby, negatywnie wpływa na uprawiane rośliny, zmniejsza się liczba plonów.
 • nie wszystkie rośliny równie dobrze radzą sobie z filtrowaniem i oczyszczaniem powietrza. Zanieczyszczenia, które dostają się do nich przez glebę i skażone opady, niszczy je i zmienia budowę
 • nie tylko rośliny, ale też na zwierzęta źle wpływa smog. Słabną ich kości, mięśnie tracą siłę, a zęby się psują i zaczynają wypadać.

JAKIE SĄ PRZYCZYNY FATALNEGO STANU POWIETRZA?

 • Wiele osób nadal korzysta z kotłów lub pieców starego typu, w których często palą śmieci
 • gospodarka opiera się na węglu, a nie na odnawialnych źródłach energii
 • najczęściej, zwłaszcza w miastach, poruszamy się samochodami, które wytwarzają ogromne ilości spalin
 • wilczy konsumpcjonizm – kupujemy i produkujemy coraz więcej

JAK MOŻESZ TO ZMIENIĆ?

 • ogranicz korzystanie z samochodu – im więcej aut kupujemy, tym więcej będzie się ich produkować, co tylko powoduje dodatkowe emisje.. Zamiast tego wybierz autobus, tramwaj, rower albo chodź pieszo
 • zadbaj o rośliny – to właśnie one zapewniają nam tlen
 • posadź własną roślinę doniczkową lub w ogrodzie 
 • czytaj w wersji elektronicznej albo wypożyczaj i kupuj używane książki, nie drukuj niepotrzebnych rzeczy – oszczędzisz drzewa
 • segreguj śmieci – tak, to też wpływa na czystość powietrza. Spalanie śmieci zanieczyszcza powietrze, a produkcja nowych materiałów generuje ogromne ilości zanieczyszczeń (np. recykling aluminium umożliwia obniżenie zanieczyszczenia powietrza o 95 proc.!!)
 • zastanów się, zanim coś kupisz – produkcja i transport to kolejne niepotrzebne emisje

Smog jest niczym innym jak zanieczyszczeniem powietrza, jednak potocznie za smog uznaje się rodzaj chmury, która unosi się nad miastem czy wsią zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. 

KONIECZNIE OBEJRZYJ FILMIK, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ!

CZY WIESZ ŻE…

Polska jest na 10. miejscu pod względem zanieczyszczenia powietrza w Europie. W naszym kraju emisja dwutlenku węgla jest niepokojąco wysoka.

Duże miasta, takie jak Warszawa czy Kraków wprowadzają zakazy wjazdu samochodów spalinowych do centrum bądź innych określonych miejsc, by ograniczyć związane z tym zanieczyszczenia.

Jesion, brzoza, cis i topola to drzewa zatrzymujące cząsteczki, na których powierzchni osadzają się niebezpieczne substancje pochodzące m.in. ze spalin samochodowych.

wdychanie niezdrowego powietrza może skrócić długość życia nawet o kilka lat

ZADANIE nr 8 – SMOCZY ALARM

Musimy Wam się przyznać, że w tym miejscu chciałyśmy, aby zadaniem było zasadzenie nasion antysmogowych, które otrzymaliście w maczkach. Niestety są prognozowane spore przymrozki, dlatego sadzenie roślin w najbliższym czasie nie ma sensu. Chciałybyśmy, żebyście zasadzili rośliny za kilka tygodni, kiedy pogoda na pewno na to pozwoli i przygotowałyśmy dla Was instrukcję jak to zrobić. Dzisiaj otrzymacie od nas inne zadanie, ale czas do niedzieli możecie także przeznaczyć na ZADANIE DODATKOWE za dodatkowe punkty 🙂 Zachęcamy do jego wykonania!

Smog smogowi nierówny… A co to znaczy? Że jakość naszego powietrza potrafi zmieniać się z dnia na dzień, a co z a tym idzie – ilość szkodliwych substancji w nim zawartych.

Jednego dnia możemy odetchnąć pełną piersią, innego lepiej nie wychodzić z domu. Teraz już wiecie co wpływa na stan powietrza w mieście, ale mimo to nie możemy być pewni jego stanu zanieczyszczenia. Warto dlatego na bieżąco monitorować poziom szkodliwych pyłów. Najprościej jest to robić przez aplikację, która pokarze nam obecny stan powietrza, ilość poszczególnych substancji w nim zawartych, a nawet przyśle nam powiadomienie.

My testowałyśmy aplikację „Smog Alert”, którą serdecznie Wam polecamy. To proste medium powie Wam kiedy są dobre warunki do spędzania czasu na zewnątrz, a kiedy lepiej zaszyć się w domowym zaciszu!

Zainstalujcie aplikację “Smog Alert” lub inną monitorującą poziom zanieczyszczenia powietrza na swój telefon bądź rodziców, aby na bieżąco monitorować jakość powietrza!

Czas do niedzieli 28 lutego do wieczora 🙂

JAKOŚĆ POWIETRZA BARDZO DOBRA

Jakość powietrza jest bardzo dobra. Warunki idealne dla aktywności na zewnątrz. Zanieczyszczenia powietrza nie stanowią zagrożenia.

JAKOŚĆ POWIETRZA DOBRA

Jakość powietrza jest dobra. Warunki dobre dla aktywności na zewnątrz. Zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić minimalne zagrożenie dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osób starszych oraz osób z chorobami serca lub dróg oddechowych.

JAKOŚĆ POWIETRZA UMIARKOWANA

Jakość powietrza jest akceptowalna. Warunki akceptowalne dla aktywności na zewnątrz, choć zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osób starszych oraz osób z chorobami serca lub dróg oddechowych.

JAKOŚĆ POWIETRZA DOSTATECZNA

Jakość powietrza jest dostateczna. Zaleca się ograniczenie aktywności na zewnątrz. Zanieczyszczenia powietrza stanowią zagrożenie dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osób starszych oraz osób z chorobami serca lub dróg oddechowych. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza gdy doświadczą takich objawów jak kaszel lub podrażnione gardło.

JAKOŚĆ POWIETRZA ZŁA

Jakość powietrza jest zła. Nie zaleca się aktywności na zewnątrz. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami serca lub dróg oddechowych powinny unikać przebywania na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz.

JAKOŚĆ POWIETRZA BARDZO ZŁA

Jakość powietrza jest bardzo zła. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, w tym dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami serca lub dróg oddechowych powinny bezwzględnie unikać przebywania na zewnątrz. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz do minimum.

Zadanie wykonane? Wypełnij >FORMULARZ PODSUMOWYWUJĄCY ZADANIE< dzięki któremu będziemy wiedziały jak Ci poszło

Treść na tej stronie została sprawdzona pod kątem merytorycznym przez koordynatorki programów edukacji klimatycznej i ekologicznej z Centrum Edukacji Obywatelskiej.