Fast Fashion

“Zawsze miej otwarte oczy. Obserwuj. Ponieważ cokolwiek zobaczysz, może Cię zainspirować.”

Co to jest?

Fast Fashion to masowa produkcja ubrań, szybka moda, czyli odpowiedź branży odzieżowej na dynamicznie zmieniające się trendy konsumenckie. Zjawisko to polega na szybkim projektowaniu i szyciu nowych kolekcji ubrań, które przez krótki czas będą hitem sprzedażowym.

Jakie niesie za sobą skutki?

Produkcja ubrań wytwarza ogromną ilość zanieczyszczeń przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Dlaczego? Oto przykłady:

 1. Powoduje 17-20 % globalnych zanieczyszczeń wody.
 1. Jest 2 największym źródłem zanieczyszczeń na świecie (wytwarza 10% globalnej emisji CO2) i 2 największym konsumentem wody.
 1. 85% tekstyliów trafia na wysypiska! Wytwarza 21 miliardów ton śmieci rocznie.
 1. Na produkcję 1 kg bawełny zużywa się 20000 litrów wody!

5. Co roku produkujemy ok. 152 mln. odzieży rocznie, a na jej produkcję rocznie wycina się aż 120 mln. drzew

SPOSOBY NA ZAPOBIEGANIE

 1. Kupowanie ubrań tylko jeśli mamy pewność, że będziemy je nosić. Warto zapoznać się z zasada “trzech strojów”- kupujemy coś tylko jeśli możemy wykorzystać to w przynajmniej trzech odsłonach.
 1. Regularne przeszukiwanie swojej szafy. Zdarza nam się zapominać o posiadanych ubraniach w wyniku czego kupujemy nowe, podobne rzeczy. Czasem we własnej szafie można znaleźć prawdziwe perełki, jeśli zaś trafimy na ubranie, którego na pewno nie założymy, można je przekazać dalej.
 1. Sprzedawanie ubrań. To co nam może wydawać się przestarzałe lub nudne dla kogoś innego może okazać się być super. To świetna okazja żeby oczyścić swój dom i przy tym trochę zarobić. Pamiętaj jednak, że ubrania, które sprzedajesz powinny być w dobrym stanie- w końcu nikt nie chce kupować zniszczonych rzeczy.
 1. Przerabianie ubrań. Masz stare dżinsy, których nie nosisz? Mogą okazać się fajnymi szortami. Umiejętność przerabiania i przeszywania ubrać nie jest jednak łatwa dlatego warto się najpierw zastanowić czy przerobiony ciuch będzie się do czegoś nadawał.

A teraz czas na zadanie!

Będziesz potrzebował(a):

 1. Nieużywane, jasne ubrania (najlepiej w białym kolorze)
 2. Wodę
 3. Ocet lub sól
 4. Warzywa w kolorze, w którym chcesz, żeby twoje ubranie było pofarbowane
 5. Gumki

INSTRUKCJE DO ZADANIA

 1. Na początku najlepiej zajmij się barwnikiem, gdyż to on zajmie Ci najwięcej czasu. Wodę wymieszaj z ¾ szklanki soli lub octu i zagotuj. Następnie zanurz w  gotującej się miksturze i zagotuj całość, najlepiej żeby ubranie gotowało się  w roztworze około godzinę. 
 1. Po godzinie, wyjmij ubranie i wypłucz  je w zimnej wodzie. Wyciśnij i odłóż na bok. 
 1. Wybrane warzywa (najlepiej sprawdzi się czerwona kapusta, czy burak) wrzuć do naczynia i gotuj. Pamiętaj, że Twojej mikstury musi być tyle dużo, aby zanurzyć w niej całe ubranie. Gotowanie przerwij w momencie, gdy nasycenie koloru będzie odpowiadało efektowi, który chcesz uzyskać (pamiętaj, że po wysuszeniu i przepraniu kolor stanie się jaśniejszy). 
 1. Teraz zajmij się ubraniem. Za pomocą gumek musisz zawiązać na materiale małe węzełki (tak jak na zdjęciu) 
 1. To właśnie teraz będzie się działa największa magia! Włóż związane ubranie do garnka z kolorową miksturą i gotuj aż uzyskasz odpowiednie nasycenie koloru. 
 1. Pofarbowany materiał wyjmij z garnka i przepłucz zimną wodą. 
 1. Następnie wysusz materiał, zdejmij gumki i zobacz jaki efekt końcowy udało Ci się uzyskać!!

Miłej Zabawy! 💚