Fast Fashion (OLD)
Mogłam kupić jeszcze to piękne futro… I sukienkę z cekinami!No co? Przecież to wyprzedaż!!!

Szafa się ugina od ubrań, a ciągle ich tylko przybywa? Kolejna para dżinsów, mimo że masz już dziewięć w szafie? Na półkach brakuje miejsca na zabawki, ale i tak wciśnie się najnowszy model lalki Barbie lub puzzli. Przecież była taka duża wyprzedaż… A tak właściwie to przydałoby się wyrzucić to wszystko co mamy w domu, powoła ubrań już nie jest przecież modna w tym sezonie, a zabawki nam się już dawno znudziły. Skąd my to znamy? Większość z nas wpadła kiedyś w wir zakupów i sidła wiecznych promocji. Ale co to wszystko ma wspólnego z ekologią?
Słyszałeś może kiedyś o czymś takim jak Fast Fashion? Po angielsku oznacza to “szybka moda”. Jest to zjawisko, polegające na produkcji ubrań w bardzo szybkim tempie. Zauważyłeś, że kolekcje w sklepach odzieżowych zmieniają się praktycznie co tydzień? Jest to skutek produkcji ubrań w tak szybkim tempie i na tak ogromną światową skalę. Nic w tym złego, że moda się zmienia i chcemy za nią podążać, jednak problemem jest fakt, że taka ogromna produkcja niesie ze sobą bardzo negatywne skutki dla klimatu. W dodatku, generuje to kolejny problem: większość obecnych ubrań w sieciówkach, przez tak szybką produkcję niestety nie jest dobrej jakości i po niewielkim czasie używania nadają się jedynie do wyrzucenia, co zmusza nas do kupowania kolejnych.
Dowiedz się więcej na temat Fast Fashion z filmiku!
DLACZEGO SZALEŃSTWO ZAKUPOWE JEST NIEEKOLOGICZNE?
– co roku 60% produkowanych ubrań ląduje na śmietniku, a recyklingowi poddawane jest tylko 2%
– żrące toksyny, chemikalia wytwarzane przy produkcji powodują skażenie rzek, które są źródłem wody pitnej oraz gleby
– wraz z niepotrzebnymi zakupami generujemy mnóstwo odpadów, używając nowych toreb i opakowań plastikowych
JAK MOŻESZ TO ZMIENIĆ?
- Nie wyrzucaj ubrań, zabawek i innych przedmiotów, których już nie chcesz! Oddaj je do punktów zbiórki lub sprzedaj na portalach aukcyjnych np. OLX lub VINTED
- Może razem ze swoimi przyjaciółmi powymieniacie się nawzajem niepotrzebnymi rzeczami, książkami, ubraniami, grami i zabawkami? Dzięki takiemu pomysłowi wszyscy wzbogacicie się o nowe rzeczy 🙂
- Ubranie przestało być modne w tym sezonie? Schowaj je głęboko do szafy, może w przyszłości będzie jak znalazł, w końcu moda lubi się powtarzać 🙂
- Wybieraj ubrania z naturalnych tkanin.
- Unikaj kupowania ubrań w sieciówkach, które propagują politykę fast fashion (np. ZARA, H&M, Sinsay, SMYK itd.)
- Przekonaj się do zakupów w Second Handach! Może i zakupy robi się dłużej, ale za to można wygrzebać prawdziwe, niepowtarzalne perełki <3 A ile jest z tego satysfakcji…. W dodatku “lumpy” są teraz na prawdę popularne, a korzystanie z nich bardzo dobrze odbierane przez otoczenie, serio!
- Stare ubrania możesz także przerobić na niepowtarzalne nowe 😉

CZY WIESZ ŻE…

Co sekundę jedna ciężarówka z ubraniami trafia na wysypisko śmieci lub jest spalana.
Na wyprodukowanie jednej bawełnianej koszulki zużywa się 2700 litrów wody, czyli zapotrzebowania wody pitnej dla człowieka przez 3 lata
ZADANIE nr 2 – STARE JAK NOWE
Jak pewnie zauważyliście, w tekście wyżej poruszyłyśmy nie tylko temat kupowania ubrań, ale także innych przedmiotów. Choć może ich produkcja (zabawek, gier, kolejnych cienkopisów do szkoły i innych przedmiotów, które nie są nam niezbędne) nie jest związana z Fast Fashion, to jednak niepotrzebne kupowanie także nie sprzyja środowisku!
Chciałybyśmy, żebyście w dzisiejszym zadaniu przekonali się, że nie zawsze trzeba coś kupować – można własnoręcznie przerobić coś starego na coś nowego!
Przeróbcie coś starego na coś nowego, co będzie Wam służyło i sprawi Wam przyjemność w jego używaniu!
Czas do niedzieli 7 lutego do wieczora 🙂
Pamiętajcie, że najbardziej w tym zadaniu liczy się dla nas Wasza kreatywność i zaangażowanie! Poniżej znajdziecie wiele inspiracji na dzisiejsze zadanie! Możecie zainspirować się naszymi zdjęciami, lub wykonać własny pomysł na to zadanie! Po kliknięciu w zdjęcie, traficie na stronę z instrukcją jego wykonania.
Zadanie wykonane? Wypełnij >FORMULARZ PODSUMOWYWUJĄCY ZADANIE< dzięki któremu będziemy wiedziały jak Ci poszło
Treść na tej stronie została sprawdzona pod kątem merytorycznym przez koordynatorki programów edukacji klimatycznej i ekologicznej z Centrum Edukacji Obywatelskiej.