Akcja Segregacja

Plastik, papier, metal, szkło – co to za różnica? Wystarczy wrzucić wszystko do jednego kosza – tak jest szybciej i prościej!

“Recykling jest dla mnie za trudny”, “mam mieć tyle koszów w kuchni?!”, “to wszystko bez sensu” – powodów, dlaczego unikamy segregowania odpadów jak ognia znajdzie się milion. Co, wyrzucimy śmieci do odpowiedniego kosza i uratujemy Ziemię? Brzmi tak banalnie, że aż nie chce się wierzyć. Przecież ten kosz, czy tamten – czy to naprawdę coś zmieni? A właśnie, że zmieni.

DLACZEGO SEGREGOWANIE ŚMIECI JEST WAŻNE?

 • Im lepiej posortujemy nasze śmieci, tym mniej z nich trafi na wysypiska śmieci. Znajdą się tam tylko śmieci z czarnego kosza, które nie nadają się do recyklingu – ponownego przetworzenia.
 • Śmieci z żółtego, zielonego, niebieskiego i brązowego kosza (na BIOodpady), trafiają do specjalnych miejsc, w których mogą zostać przetworzone na nowe przedmioty. Dzięki takiemu działaniu nie musimy pozyskiwać nowych surowców naturalnych (np. wycinać drzew, produkować szkła itd.).
 • Segregowanie papieru zmniejsza wycinkę lasów i oszczędza miliony drzew.
 • Recykling zmniejsza ilość CO2 – gazu powodującego ocieplenie się klimatu,  który wytwarzają śmieci na wysypiskach albo podczas ich spalania.
 • Z wysypisk śmieci do wód i gleb trafiają toksyczne związki, powodując ich skażenie.

obejrzyj filmik aby dowiedzieć się więcej

JAK MOŻESZ TO ZMIENIĆ?

 • PRAWIDŁOWO segreguj śmieci.
 • Zgniataj odpady (kartony, butelki plastikowe) zanim je wyrzucisz.
 • Nie myj śmieci przed wyrzuceniem – w miejscach, w których będą przetwarzane zostaną dokładnie umyte, dlatego nie tzreba ich myć dwa razy. Zaoszczędzamy wodę :).
 • „Niebezpieczne odpady”, czyli elektronikę, leki i baterie oddawaj do specjalnych punktów zbiórki.
 • Do niebieskiego pojemnika wrzucaj tylko czysty papier. Brudny i zatłuszczony trafi do śmieci zmieszanych w czarnym pojemniku.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zastanawiasz się co się dzieje ze śmieciami po ich wyrzuceniu do kosza?

OBEJRZYJ FILMIK!

CZY WIESZ ŻE…

Na oceanie istnieje Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci, która jest większa niż cała Polska? 

Ogryzek jabłka rozłoży się w 2-3 miesiące, foliowa torba rozkłada się ok. 300 lat, a szklanej butelce zajmie to 4000 lat albo nie rozłoży się nigdy. A wystarczy, że trafi do odpowiedniego kosza. 

ZADANIE nr 3 – POŁYKACZ TALERZOWY

Po poniedziałkowym zadaniu tydzień temu wiemy już, że gotowanie nie jest dla Was straszne! Dzisiaj przychodzimy do Was z kolejnym przepisem…

Stwórzcie JADALNE NACZYNIA, które są w 100% biodegradowalne po zjedzonym posiłku! Oprócz tego, Waszym zadaniem będzie wywieszenie własnoręcznie zrobionej kartki z przypomnieniem o prawidłowej segregacji śmieci nad domowym koszem.

Czas do czwartku 11 lutego do wieczora 🙂

Jeśli nie macie możliwości zrobić i kartki i jadalnych naczyń, W PORZĄDKU! Wykonajcie jedno z nich i przyślijcie potwierdzenie wykonania zadania 🙂 Wiemy, że niektórzy z Was chcieliby robić nasze zadania codziennie, a inni nie mają takich możliwości czasowych, dlatego postarajcie się wykonać zadanie na tyle ile możecie!

Na pomysł jadalnych naczyń wpadły trzy młode projektantki z Polski! Wymyśliły – nie do końca – jednorazowe naczynia, które nie są brzydkimi plastikowymi czy papierowymi talerzami, jakie zaśmiecają środowisko i nie pobudzają apetytu. One zrobiły takie, które kuszą wyglądem i zapachem, a do tego smakują całkiem nieźle. Skąd to wiadomo? Bo są jadalne.

Po solidnym posiłku żartowałeś zawsze, że mógłbyś zjeść nawet talerz? No cóż, teraz to możliwe!

JAK STWORZYĆ NACZYNIA?

Przygotuj:

 • 2 duże banany
 • 1 szklankę mąki ziemniaczanej
 • ¾ szklanki ugotowanego ryżu
 • 1 łyżkę oleju

Ewentualnie, aby nadać naczyniom kolor:

 • wybrany barwnik – kurkumę, spirulinę, kakao…

Przygotowanie:

Banany rozgnieć widelcem (nie można tego robić blenderem!), a następnie dodaj ugotowany ryż, mąkę ziemniaczaną, wybrany przez Ciebie barwnik i łyżkę oleju. Całość dokładnie wymieszaj. Uformuj placki wielkości talerzy lub miseczki z dosyć grubymi ściankami. Staraj się, aby nie były zbyt cienkie (spójrz na grube naczynia na zdjęciach). Piecz je na papierze do pieczenia w temperaturze 200︒C przez godzinę. Gotowe!

JAK STWORZYĆ PRZYPOMINAJKĘ O SEGREGACJI ŚMIECI?

Aby przygotować instrukcję jak prawidłowo segregować śmieci należy zapoznać się z tym, do którego pojemnika trafiają które odpady. Wiadomo, że plastik znajdzie się w żółtym kontenerze, a rolka po papierze toaletowym w niebieskim, ale oprócz tego jest mnóstwo odpadów, które wcale nie są tak oczywiste do dopasowania. Ale nie martwcie się, bo wszystko to znajdziecie na tej stronie:

Sposób wykonania takiej “ściągi” jest zupełnie dowolny – możecie ozdobić ją swoimi rysunkami lub wydrukować gotowe już ilustracje. Kartkę możecie powiesić w kuchni lub położyć ją w widocznym miejscu – np. na blacie lub na półce – chyba, że umiecie już wszystko na pamięć:) Najważniejsze jest to, aby na kartce napisać jakie śmieci wyrzucić do którego koloru kosza na śmieci i wypisać wszystkie problematyczne odpady – gdzie powinny trafić np. paragony, kartony po mleku, kubek po kawie itd.

Macie jeszcze jakieś wątpliwości co gdzie wyrzucić? Zajrzyjcie i tutaj:

A dla żądnych rywalizacji – quiz o segregowaniu:

Zadanie wykonane? Wypełnij >FORMULARZ PODSUMOWYWUJĄCY ZADANIE< dzięki któremu będziemy wiedziały jak Ci poszło

Treść na tej stronie została sprawdzona pod kątem merytorycznym przez koordynatorki programów edukacji klimatycznej i ekologicznej z Centrum Edukacji Obywatelskiej.